Velkommen til kunstnersamtale om «Ládjogahpir»-prosjektet med Outi Pieski og Eeva-Kristiina Nylander
Tromsø
10.03.26
, 17:30
—
18:30
Om arrangementet
Velkommen til kunstnersamtale om «Ládjogahpir»-prosjektet med Outi Pieski og Eeva-Kristiina Nylander, 10. mars kl. 17:30–18:30 på Nordnorsk Kunstmuseum i Tromsø
Hvordan forholder samiske kvinner seg til «Ládjogahpir» i dag? Hvilken spesiell betydning har den i dagens samiske samfunn, og hva slags kunnskap aktiveres når den lages av kvinner i dag?
Slike spørsmål undersøker den samiske kunstneren Outi Pieski og arkeologen Eeva-Kristiina Nylander (tidligere Harlin) i prosjektet «Máttaráhku ládjogahpir – Foremothers’ Hat of Pride».
Samtalen er inkludert i inngangsbilletten og vil foregå på engelsk.
En «Ládjogahpir» (hornlue) er et særegent hodeplagg brukt av samiske kvinner frem til det ble forbudt og nærmest forsvant på slutten av 1800-tallet på grunn av fornorskningspolitikk og misjonering. Prester hevdet at djevelen satt i luas «horn».
Les mer om utstillingen Outi Pieski