Lunsj foredrag: Lær mer om samisk kunst

Bodø
15.08.25
, 13:00 — 13:45
29.08.25
, 13:00 — 13:45
Kristoffer Dolmen, og utsnitt av verket "Soltegn" av Alf Magne Salo. Verket vises i utstillingen "Alt snakker - Fortellinger i bevegelse.
Om arrangementet
Velkommen til å lære mer om samisk kunst. Utstillingen «Alt snakker - Fortellinger i bevegelse» presenterer en rekke samiske kunstnere fra Nordnorsk Kunstmuseums samling. I dette foredraget ser vi nærmere på samisk kunst og nyere kunsthistorie med fokus på kunstnere fra ulike deler av Sápmi.

Foredraget gir innsikt i:

Hva som kjennetegner det samiske kunstfeltet

Fremtredende samiske kunstnere gjennom tidene

Hvilke kunstnere som er representert i museets samling

Vi ser også på tidlige skildringer av samer laget av internasjonale kunstnere som reiste nordover før 1900, og hvordan disse har påvirket forståelsen av samisk kultur og identitet.

Kunstverk av en rekke kunstnere vil bli visuelt presentert i forelesningen, inkludert: Tomas Colbengtson, Aage Gaup, Rose-Marie Huuva, Raisa Porsanger, Geir Tore Holm, Iver Jåks, Lars Nils Pirak, Alf Magne Salo, Maret Anne Sara, John Andreas Savio, Ingunn Utsi, Sissel M. Bergh og Britta Marakatt Labba.

Nordnorsk Kunstmuseum (Nordnorsk Kunstmuseum) ønsker deg velkommen til den nye museumsavdelingen i Bodø/Bådåddjo med utstillingen «Alt snakker – historier i bevegelse». Utstillingen viser et utvalg kunstverk fra museets samling fra 1800-tallet til i dag, av kunstnere med nordnorsk, samisk, norsk og internasjonal bakgrunn. Sammenstillingen av historiske og samtidskunst bringer nye perspektiver og historier inn i samlingen. De samlede kunstverkene utforsker relevante samfunnsspørsmål og formidler det kulturelle mangfoldet i Nord-Norge og Sápmi.

Foreleser er Kristoffer Dolmen som er ansatt ved Nordnorsk Kunstmuseum i Bodø. Han har bakgrunn som kurator fra ulike institusjoner og prosjekter og har jobbet spesielt med samisk samtidskunst, duodji og design i flere utstillinger.

Praktisk informasjon:

Språk: Norsk

Varighet: 45 minutter

Sted: Festsalen, 2. etasje

Adgang: Billett til museet gir adgang til forelesningen.

Mat og drikke: Kan kjøpes i museets kafé før og etter foredraget
 

Velkommen!